1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Mobil

Mobil

Mobil Uygulama Maliyeti Nasıl Hesaplanır? Efor, Kapsam, MVP ve Üç Yıllık Toplam Maliyet Rehberi

Mobil uygulama maliyeti nasıl hesaplanır? Efor ve kapsam hesabı, MVP ile tasarruf, üç yıllık toplam maliyet, gizli maliyetler ve teklif karşılaştırma.

İçindekiler 14 bölüm
  1. Mobil Uygulama Maliyeti Nelerden Oluşur?
  2. Mobil Uygulama Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
  3. Mobil Uygulamanın Üç Yıllık Toplam Maliyeti Nedir?
  4. Tek Platform mu, İki Platform mu?
  5. Mobil Uygulama mı, Mobil Uyumlu Web Sitesi mi?
  6. MVP ile Mobil Uygulama Maliyeti Nasıl Düşürülür?
  7. Doğru Teklif Almak İçin Hangi Bilgiler Hazırlanır?
  8. Mobil Uygulamada Gizli Maliyetler Nelerdir?
  9. Mobil Uygulama Bütçesi Fazlara Nasıl Bölünür?
  10. Teklifler Arasındaki Fark Neden Bu Kadar Büyük Olur?
  11. Mobil Uygulama Teklifleri Nasıl Karşılaştırılır?
  12. Mobil Uygulama Maliyeti Hesabında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?
  13. İnovabil ile Mobil Uygulama Geliştirme
  14. Sık Sorulan Sorular

"Bir mobil uygulama ne kadara yapılır?" sorusunun tek bir cevabı yoktur, çünkü mobil uygulama bir ürün değil, bir kapsamdır. Aynı "sipariş uygulaması" ifadesi, üç ekranlık bir vitrin de olabilir, ERP'ye bağlı, bildirimli, yönetim panelli bir sistem de. Mobil uygulama maliyeti, kapsamın efora, eforun da ekip ücretiyle çarpılarak paraya çevrilmesidir; yayından sonraki bakım ve altyapı da bu hesabın parçasıdır.

Bu rehberde mobil uygulama maliyetinin nelerden oluştuğunu, nasıl hesaplanacağını, üç yıllık toplam maliyeti, tek platform ya da iki platform kararını, mobil uygulama ile mobil uyumlu web sitesi farkını, MVP ile maliyetin nasıl düşürüldüğünü ve gizli maliyetleri anlatıyoruz. Tüm rakamlar temsilîdir; gerçek fiyat ya da piyasa ücreti iddiası değildir.

Anahtar düşünceMobil uygulamanın maliyetini belirleyen şey ekran sayısı değil, arkasındaki sistemdir. Giriş, sipariş, bildirim ve ERP bağlantısı gibi işlevler, ekranın kendisinden çok daha fazla efor ister.

Mobil Uygulama Maliyeti Nelerden Oluşur?

Sekiz etken maliyeti belirler. Teklif toplamadan önce her biri için kararınızı yazın; bu, tekliflerin aynı kapsam üzerinden karşılaştırılabilmesini sağlar.

EtkenNeyi değiştirir?
PlatformYalnız iOS, yalnız Android ya da ikisi birden; ikisi birlikte eforu artırır
Ekran ve işlev sayısıHer ekran ve iş kuralı tasarım, geliştirme ve test eforu demektir
Arka uç ve yönetim paneliVerinin tutulduğu ve yönetildiği sistem; çoğu projede en büyük kalemlerden biridir
TasarımKullanıcı akışları, ekran taslakları ve görsel tasarım
EntegrasyonlarERP, ödeme, harita, kargo ve diğer sistemlerle bağlantılar
Bildirim, harita, ödeme servisleriDış servislerin kurulumu ve kullanım ücretleri
Test ve yayınFarklı cihazlarda test, mağaza hesapları ve yayın süreci
BakımSistem sürümlerine uyum, hata düzeltme ve iyileştirme

Mobil Uygulama Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Hesap basittir: kapsam iş kalemlerine bölünür, her kaleme kişi-gün cinsinden efor verilir, toplam belirsizlik payıyla büyütülür ve günlük ekip ücretiyle çarpılır. Yazılım projesi maliyetinin genel yöntemini maliyet rehberimizde anlattık; burada aynı yöntemi mobil uygulamaya uyguluyoruz.

Geliştirme maliyetiMaliyet = toplam efor (kişi-gün) × (1 + belirsizlik payı) × günlük ekip ücreti. Belirsizlik payı, tahminin ne kadar kesin olduğuna göre %10-%30 arasında seçilir.

Örnek (temsilî): bir sipariş uygulaması için kapsam şöyle olsun:

İş kalemiEfor (kişi-gün)
Giriş ve profil5
Ürün listesi ve arama8
Sepet ve sipariş10
Bildirimler4
Arka uç ve yönetim paneli15
ERP entegrasyonu10
Test ve yayın8
Toplam60

Belirsizlik payı %20 ise efor 60 × 1,2 = 72 kişi-gün olur. Günlük ekip ücreti ₺9.000 ise geliştirme bedeli 72 × 9.000 = ₺648.000'dir. Arka uç ve yönetim paneli ile ERP entegrasyonu, toplam eforun 25 kişi-gününü, yani yaklaşık %42'sini oluşturur; yani maliyetin büyük kısmı ekranın dışında kalan sistemdedir.

Mobil uygulama eforunun dağılımı: arka uç ve panel 15 kişi-gün, sepet ve sipariş 10, ERP entegrasyonu 10; toplam 60, yüzde 20 payla 72 kişi-gün ve 648.000 lira
Efor kalemlerinden geliştirme maliyetine.

Mobil Uygulamanın Üç Yıllık Toplam Maliyeti Nedir?

Uygulama yayına çıktığında maliyet bitmez; bakım, altyapı ve güncellemeler her yıl devam eder. Karşılaştırmayı üç yıllık toplamla yapın.

Üç yıllık toplam maliyetToplam = geliştirme + 3 × yıllık bakım + 3 × yıllık altyapı. Yıllık bakım çoğu zaman geliştirme bedelinin belirli bir yüzdesi olarak hesaplanır.

Örnekte yıllık bakım %15 (648.000 × 0,15 = ₺97.200) ve yıllık altyapı ₺36.000 (temsilî) olsun:

KalemHesapTutar
Geliştirme72 × ₺9.000₺648.000
Bakım (3 yıl)3 × ₺97.200₺291.600
Altyapı (3 yıl)3 × ₺36.000₺108.000
Üç yıllık toplam₺1.047.600
Mobil uygulamanın üç yıllık toplam maliyeti: geliştirme 648.000 lira, bakım 291.600 lira, altyapı 108.000 lira; toplam 1.047.600 lira
Üç yıllık toplam maliyetin dağılımı.

Geliştirme bedeli toplamın yaklaşık %62'sidir; kalan %38 yayından sonra ortaya çıkar. Bu yüzden bütçeyi yalnızca geliştirme teklifine göre kurmak eksik olur.

Bakım yüzdesini seçerken uygulamanın ne kadar değişeceğini düşünün. Sakin bir iç araç için düşük, sürekli yeni özellik alan ve çok kullanıcılı bir uygulama için daha yüksek bir oran gerçekçidir. Bakım, yalnızca hata düzeltme değil; sistem sürümlerine uyum, güvenlik güncellemeleri, izleme ve küçük iyileştirmeleri de içerir. Yüzdeyi tahminle değil, teklifte yazılı kapsamla birlikte karşılaştırın.

Tek Platform mu, İki Platform mu?

Kullanıcılarınızın hangi cihazları kullandığına bakın; çoğu zaman bir platformla başlamak, ikisini birden yapmaktan daha az risklidir. İki platformu birlikte hedefleyecekseniz yaklaşım, eforu belirleyen asıl karardır.

YaklaşımArtısıDikkat edilecek nokta
Tek platformDaha düşük efor ve hızlı ilk sürümDiğer platformdaki kullanıcılar dışarıda kalır
İki platform, ayrı kodlaHer platformun alışkanlıklarına tam uyumEfor ve bakım iki katına yaklaşabilir
İki platform, ortak kod tabanıylaTek ekip, daha düşük toplam eforBazı platforma özgü özellikler ek çalışma ister

Hangi yaklaşımın uygun olduğu, uygulamanın özelliklerine ve hedef kitlenize göre analiz aşamasında belirlenir.

Mobil Uygulama mı, Mobil Uyumlu Web Sitesi mi?

Telefondan erişim için her zaman uygulama gerekmez; kullanım sıklığı ve cihaz özellikleri belirleyicidir. Günlük kullanılan, bildirim ve cihaz özelliklerinden (kamera, konum) yararlanan bir iş için uygulama; seyrek kullanılan ve içerik ağırlıklı bir iş için mobil uyumlu web sitesi çoğu zaman yeterlidir.

BaşlıkMobil uygulamaMobil uyumlu web sitesi
MaliyetGenellikle daha yüksek; mağaza ve bakım dahilGenellikle daha düşük
Bildirim ve cihaz özellikleriTam destekSınırlı
ErişimMağazadan yüklenirAdresle ve aramayla açılır
Çevrimdışı kullanımGüçlüSınırlı
Uygun olduğu durumSaha ekibi, sık kullanılan sipariş ve takip uygulamalarıİçerik, tanıtım, seyrek kullanılan formlar
Okumanızı öneririz: Mobil uygulama nasıl yapılır? Fikirden yayına rehber

MVP ile Mobil Uygulama Maliyeti Nasıl Düşürülür?

MVP (asgari uygulanabilir ürün), uygulamanın yalnızca çekirdek işlevleriyle ilk sürümü yayına çıkarmaktır; kalan özellikler kullanıcı geri bildirimine göre eklenir. Bu yaklaşım hem maliyeti hem riski düşürür.

Örneğimizde bildirimler ve ERP entegrasyonu ikinci faza bırakılırsa efor 60 − 4 − 10 = 46 kişi-gün olur. %20 payla 46 × 1,2 = 55,2 kişi-gün ve 55,2 × 9.000 = ₺496.800 geliştirme bedeli çıkar. Tam kapsama göre fark 648.000 − 496.800 = ₺151.200, yani yaklaşık %23'tür. Bildirim ve entegrasyon, çekirdek çalıştıktan ve gerçek kullanım görüldükten sonra eklenir.

İpucu: MVP'ye "olmazsa olmaz" testi uygulayınHer özellik için "bu olmadan kullanıcı ilk görevini tamamlayabilir mi?" diye sorun. Cevap evetse özellik ikinci faza gider. Kapsamı bu şekilde önceliklendirmeyi gereksinim analizi rehberimizde anlattık.

Doğru Teklif Almak İçin Hangi Bilgiler Hazırlanır?

Teklif ne kadar net bir kapsama dayanırsa tahmin o kadar sağlam olur. Firmaya göndermeden önce bir sayfalık bir kapsam özeti hazırlayın:

  1. Kullanıcılar ve cihazlar: Uygulamayı kimler kullanacak, iOS mu Android mi, hangi sıklıkla?
  2. Ana görevler: Kullanıcı uygulamada hangi üç dört işi yapacak?
  3. Mevcut sistemler: Hangi sistemlerle veri alışverişi gerekecek (ERP, muhasebe, web sitesi)?
  4. Yönetim ihtiyacı: Verileri kim, hangi panelden yönetecek?
  5. Takvim ve bütçe aralığı: Ne zamana kadar ve hangi aralıkta düşünüyorsunuz?

Bu bilgiler olmadan gelen teklif, firmanın varsayımlarına dayanır. Varsayımların hangisinin teklifte yazılı olduğunu mutlaka sorun.

Mobil Uygulamada Gizli Maliyetler Nelerdir?

  • Mağaza hesapları ve yayın: Uygulama mağazalarında yayın için geliştirici hesapları gerekir ve bunlar düzenli yenilenir; güncel ücretleri mağazaların resmî sayfalarından doğrulayın.
  • Dış servis ücretleri: Bildirim, harita, SMS ve ödeme gibi servisler kullanım arttıkça ücretlenebilir.
  • Sistem sürüm uyumu: Telefon işletim sistemleri her yıl güncellenir ve uygulamanın bunlara uyum sağlaması bakım eforu gerektirir.
  • Mağaza inceleme süreci: Yayın ve güncellemeler mağaza incelemesine tabidir; takvim bu süreyi hesaba katmalıdır.
  • Destek ve eğitim: Kullanıcı desteği ve ekip eğitimi ayrı bir iştir.
  • Yeni özellikler: Kullanıma başlayınca gelen istekler çoğu zaman yeni efor demektir.

Mobil Uygulama Bütçesi Fazlara Nasıl Bölünür?

Bütçeyi fazlara bölmek, harcamayı kullanıcı geri bildirimine bağlar. İlk faz çekirdeği yayına alır, sonraki fazlar gerçek kullanımın gösterdiği ihtiyaca göre planlanır.

FazKapsamHesapTutar
Faz 1 (MVP)Giriş, ürün listesi, sepet ve sipariş, arka uç, test ve yayın46 × 1,2 × ₺9.000₺496.800
Faz 2Bildirimler ve ERP entegrasyonu14 × 1,2 × ₺9.000₺151.200
Toplam₺648.000

Toplam değişmez; ama ilk fazdan sonra gerçek kullanıcıyı görmüş olursunuz ve ikinci fazın kapsamı değişebilir. Bazı özellikler hiç gerekmeyebilir; bu durumda bütçenin o kısmı hiç harcanmaz.

Teklifler Arasındaki Fark Neden Bu Kadar Büyük Olur?

Aynı uygulama için gelen teklifler yarım kat, hatta iki kat farklı çıkabilir. Fark çoğunlukla fiyat politikasından değil, teklifin neleri kapsadığından gelir:

  • Biri arka ucu ve yönetim panelini kapsar, diğeri yalnızca mobil ekranları.
  • Biri tek platform, diğeri iki platform üzerinden hesaplamıştır.
  • Biri test ve mağaza yayınını eforuna katmış, diğeri ayrı bırakmıştır.
  • Belirsizlik payı bir teklifte yoktur, diğerinde %20 vardır.
  • Bakım ve altyapı bir teklifte dahildir, diğerinde ayrı yıllık kalemdir.

Mobil Uygulama Teklifleri Nasıl Karşılaştırılır?

Teklifleri tutara göre değil, aynı kapsam üzerinden karşılaştırın: hangi platformlar, hangi ekranlar ve entegrasyonlar dahil, arka uç ve yönetim paneli teklifte var mı, test, yayın ve bakım kapsamı nedir? En düşük teklifin çoğu zaman arka ucu, testi ya da bakımı dışarıda bıraktığını unutmayın. Teklif karşılaştırma ve sözleşme maddelerini özel yazılım nasıl yaptırılır rehberimizde ayrıntılı anlattık.

Mobil Uygulama Maliyeti Hesabında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

  • Yalnızca ekran sayısına bakmak: Maliyetin büyük kısmı ekranın arkasındaki sistemdedir.
  • Arka ucu unutmak: Verinin yönetildiği panel ve sunucu yoksa uygulama çalışmaz.
  • Bakımı bütçeye koymamak: Üç yıllık toplamın yaklaşık %38'i yayından sonra ortaya çıkar.
  • Her şeyi ilk sürüme sığdırmak: MVP yaklaşımı hem riski hem maliyeti düşürür.
  • Belirsizlik payını sıfır almak: Net olmayan her iş kalemi için pay bırakmak gerçekçi bütçeyi verir.
Okumanızı öneririz: Yazılım Bakım ve Destek Sözleşmesi (SLA) Nedir? Kapsam, Süreler ve Ücret Rehberi
Okumanızı öneririz: MVP Nedir?

İnovabil ile Mobil Uygulama Geliştirme

İnovabil olarak iOS ve Android için, arka uç sistemlerinizle konuşan mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Avcılar İnşaat için CRM ve satın alma sistemlerinin yanında çalışan mobil uygulamaları, sahadaki ekiplerin ve müşterilerin kullandığı bu tür uygulamaların örneğidir.

Fiyatı önceden sabit bir listeyle değil, analiz sonunda iş kalemlerine bölünmüş yazılı bir teklifle veriyoruz; MVP kapsamını sizinle birlikte belirliyoruz. Uygulama fikrinizi birkaç cümleyle anlatın, size önce kapsamı ve yaklaşımı sunalım.

Okumanızı öneririz: Mobil uygulama geliştirme hizmetimiz

Sık Sorulan Sorular

Mobil uygulama maliyeti nasıl hesaplanır?

Kapsam iş kalemlerine bölünür, her kaleme kişi-gün cinsinden efor verilir, toplam belirsizlik payıyla büyütülür ve günlük ekip ücretiyle çarpılır. Buna yayından sonraki bakım ve altyapı eklenerek üç yıllık toplam maliyete ulaşılır.

Mobil uygulamanın maliyetini en çok ne belirler?

Ekran sayısından çok arka uç sistemi, yönetim paneli ve entegrasyonlar belirler. Örnek hesapta arka uç ve ERP entegrasyonu toplam eforun yaklaşık %42'sini oluşturuyor.

Mobil uygulamada yıllık bakım maliyeti ne kadardır?

Bakım çoğu zaman geliştirme bedelinin belirli bir yüzdesi olarak planlanır; örnekte %15 alındı. Gerçek oran kapsama ve sözleşmeye bağlıdır, bu yüzden teklifte bakım kapsamı yazılı olmalıdır.

MVP ile maliyet ne kadar düşer?

Çekirdek işlevlerle başlayıp bildirim ve entegrasyon gibi özellikleri ikinci faza bırakmak eforu azaltır. Örnek hesapta 60 kişi-günlük kapsam 46 kişi-güne iner ve geliştirme bedeli yaklaşık %23 düşer.

Mobil uygulama mı yaptırmalıyım, mobil uyumlu web sitesi mi?

Günlük kullanılan, bildirim ve cihaz özelliklerinden yararlanan işler için uygulama; seyrek kullanılan ve içerik ağırlıklı işler için mobil uyumlu web sitesi çoğu zaman yeterlidir. Karar kullanım sıklığına ve ihtiyaç duyulan cihaz özelliklerine bağlıdır.

Projenizi konuşalım

Aklınızdaki yazılımı kısaca anlatın; ihtiyacınızı dinleyip size özel bir yol haritası ve teklif hazırlayalım.

Teklif alın